Our network

Virginia AAA Boys District Tournament Schedule & Results | News

Title (Max 100 Characters)

Virginia AAA Boys District Tournament Schedule & Results
News

WASHINGTON (WUSA) -- The time has finally come to see which Northern Virginia team will represent the area in the Virginia state playoffs. Upsets can and will happen in the district tournaments, preventing talented teams from advancing to the region tournament -- it happens each and every year.

Because the region has been super competitive, without a certain team leading the pack, I've grouped the schools together in three different categories. 

Congrats to McLean, Edison, TC Williams and Robinson for winning their respective district tournaments. 

Heavyweights

Langley, McLean, Westfield and Woodson

Viable Contenders

Edison, South Lakes, TC Williams, West Potomac and Robinson

Sleeper Teams

Herndon, Yorktown and West Springfield

Here are the schedules. Some of these results are from Monday, February 13. 

National District Boys

Opening round

(8) Falls Church at (1) Edison 47-72

(5) Hayfield at (4) Yorktown 49-55

(6) Mount Vernon at (3) Wakefield 49-52

(7) JEB Stuart at (2) Washington-Lee 53-62

Semifinals: Wednesday, February 15 at 7 p.m.

(4) Yorktown at (1) Edison 64-52

(3) Wakefield at (2) Washington-Lee 63-60

Finals: (2) Washington-Lee at (1) Edison 63-54

Liberty District Boys

All opening round games Tuesday, February 14.

(8) Marshall at (1) Langley 53-34

(5) Stone Bridge at (4) Fairfax 61-54

(6) Thomas Jefferson at (3) South Lakes 66-62

(7) Madison at (2) McLean 60-39

Semifinals: Thursday, February 16 at South Lakes.

(4) Fairfax vs. (1) Langley 56-49

(6) Thomas Jefferson vs. (2) McLean 52-38

Finals: Friday, February 17 at South Lakes.

(4) Fairfax vs. (2) McLean 60-57

Patriot District Boys

All opening round games Tuesday, February 14.

(8) Lee at (1) Woodson 67-35

(5) West Potomac at (4) TC Williams 57-42

(6) West Springfield at (3) South County 43-33

(7) Annandale at (2) Lake Braddock 58-55

Semifinals: Wednesday, February 15 at Lake Braddock.

(4) TC Williams vs. (1) Woodson 49-48

(3) South County vs. (2) Lake Braddock 67-60

Finals: Friday, February 17 at Lake Braddock.

(4) TC Williams vs. (3) South County 54-39

Concorde District Boys

All opening round games Tuesday, February 14.

(1) Westfield and (2) Robinson have byes.

(5) Chantilly at (4) Herndon 64-59

(6) Oakton at (3) Centreville 38-35

Semifinals:

(4) Herndon vs. (1) Westfield 63-52

(3) Centreville vs. (2) Robinson 65-39

Finals: Friday, February 17 at Centreville. 7:30 p.m. 

(2) Robinson vs. (1) Westfield 62-60

Photo caption: Langley lost just one district game all season under highly praised head coach Travis Hess.

Back to dc.highschoolsports.net

News

Alexandria Deals

Alexandria Businesses